„Na biało-czerwonym szlaku” – Hiszpania z innej perspektywy

Kochani! Dziś kilka słów o Hiszpanii, ale widzianej całkowicie z innej perspektywy, bo z… polskich Gór Świętokrzyskich. Miejscowy dziennikarz Piotr Stańczak wydał właśnie książkę – ebooka pod tytułem „Na biało-czerwonym szlaku”.

Jako, że to pasjonat piłki nożnej, opowiada w niej o swoich kibicowskich doświadczeniach z dzieciństwa i młodości, opisując jednocześnie mecze reprezentacji Polski w latach 90. i na początku XXI wieku. Zapytacie – jak to się ma do Hiszpanii? Otóż wiele. W tej nowej publikacji znajdziecie wywiady ze znanymi przed laty piłkarzami La Roja – Kiko Narvaezem oraz Roberto Solozabalem. Obaj to legendy Atletico Madryt, ale łączy ich też to, że w młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii grali przeciwko Polsce w finale turnieju piłkarskiego podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Kiko strzelił nawet Polsce dwa gole! Piotr dotarł do obu zawodników, mieszkających na co dzień w Hiszpanii, efektem tego są dwa duże wywiady. Polscy dziennikarze o tamtym meczu, który biało-czerwoni przegrali 2:3 napisali już wiele, ale czytelnik znad Wisły ma raczej rzadką okazję, aby zapoznać się ze wspomnieniami przeciwników. Autor stara się pokazać, że piłka nożna tak naprawdę łączy ludzi, którzy normalnie ze sobą rywalizują.

Kiko dziś pracuje w mediach, jest cenionym ekspertem w hiszpańskich gazetach, na portalach internetowych, zaś w piłkę nożną gra tylko dla przyjemności. Nie zapomniał jednak o tym, że dzięki finałowi olimpijskiemu z Jerez de la Frontera wypłynął na szerokie wody i zaistniał w dorosłym, wielkim futbolu. Kiedy ze złotem olimpijskim przyjechał do Jerez, witały go tłumy kibiców i mieszkańców. – Tego się nie zapomina – mówi Kiko polskiemu dziennikarzowi.

Roberto Solozábal to jeszcze inna historia. Kiedy zakończył piłkarską karierę, przesiadł się na kolarski rower i dziś można go oglądać w wielu wyścigach. Pochodzący z Madrytu zawodnik ma też żyłkę społecznika. Organizuje spotkania byłych zawodników Atletico, pomaga eks-futbolistom, którzy nieco gorzej poradzili sobie w życiu po zakończeniu karier.

To nie jedyne wątki „hiszpańskie” w książce Piotra Stańczaka. Ryszard Staniek, były reprezentant Polski z sentymentem wspomina na przykład okres swojej gry i w ogóle życia w Pampelunie na początku lat 90., zaś czeski piłkarz, kolega Kiko i Solozabala, opowiada o tym, że występy w madryckim Atletico były też dla niego najlepszym okresem w karierze klubowej.

„Na biało-czerwonym szlaku” to książka dla kibiców, fanów piłki nożnej, także tej hiszpańskiej, ale być może nie tylko dla nich. Dostępna jest na razie tylko online, link podaję poniżej. Ocenę pozostawię już Wam!

https://www.estante.pl/produkt/autor/piotr-stanczak/na-bialo-czerwonym-szlaku/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s