Hiszpański przepis na długowieczność

Szukając informacji, co tak naprawdę sprawia, że Hiszpanie są narodem żyjącym najdłużej w Europie, natknęłam się na artykuł nawiązujący do tekstu „The Times” z 2018 roku. Jego tytuł brzmi: Piją, palą, więc dlaczego Hiszpanie żyją tak długo?

Autorzy artykułu próbowali znaleźć odpowiedź na to pytanie i porównali Hiszpanię z Wielką Brytanią pod względem długości życia. Według nich, sekret długowieczności Hiszpanów tkwi w połączeniu następujących czynników:

  • Spacery, ruch na świeżym powietrzu. Potwierdzam. Z moich obserwacji wynika, że oprócz uprawiania sportu, ludzie spacerują. W Hiszpanii spędza się dużo czasu poza domem. Widzę wiele osób w podeszłym wieku, które nie tylko cieszą się chwilą, łapiąc promienie słońca siedząc na ławkach, ale również korzystają z częstych spacerów.

  • Dieta śródziemnomorska. W kuchni hiszpańskiej królują ryby, owoce, warzywa, oliwa z oliwek oraz… czerwone wino, którego picie przez Hiszpanów, zdaniem autorów artykułu, może być receptą na długie życie. Pamiętajmy, aby jednak nie przesadzać nawet z tym czerwonym trunkiem. Jak wiadomo, dobroczynny wpływ na nasze zdrowie ma jedna lampka wina, a nie cała butelka. 😉

  • Sjesta. Kto by pomyślał, że ta hiszpańska forma relaksu może przyczyniać się do długowieczności? Nie chodzi tutaj o samo spanie w ciągu dnia, ale również o celebrację wspólnego obiadu z rodziną, chwilowy odpoczynek od pracy. Krótka drzemka natomiast poprawia m.in. pamięć i nastrój. Musimy pamiętać tylko, żeby nie była ona za długa. Według hiszpańskich lekarzy, jak podaje dziennik „El País”, wystarczy 26 minut z zamkniętymi oczami na kanapie. Aby ten nawyk odniósł dobry skutek, nie należy przedłużać tego czasu.
  • Pozytywny aspekt języka hiszpańskiego. Ten punkt wymieniony przez autorów analizy mile mnie zaskoczył, bo muszę przyznać, że na pewno coś w tym jest. Podobno język hiszpański jest bardziej wesoły i posiada więcej radosnych słów, których używanie korzystnie wpływa na samopoczucie.

  • Częsty i lepszy seks. Jak czytamy w dzienniku „El País”, według onePoll.com, Hiszpanie są najlepszymi kochankami. Czy to prawda? Nie będę się wypowiadać na ten temat. 😜 A tak na poważnie, myślę, że stereotyp gorącego, namiętnego Hiszpana nie zawsze idzie w parze z rzeczywistością.

  • Tapas, czyli małe, bardzo popularne hiszpańskie przekąski to, jak twierdzą autorzy artykułu, kolejny sposób, aby dożyć późnych lat. Ale niech nie zmyli was, że w Hiszpanii spożywa się niewielkie porcje. Tapas to zazwyczaj przedsmak prawdziwej hiszpańskiej uczty. Hiszpanie nie odmawiają sobie sytych kolacji. Niezdrowo jest dużo jeść, zwłaszcza na noc, więc jak oni to robią, że żyją tak długo? Nawiasem mówiąc, uwielbiam tapas. 🙂

Pozwolę sobie dodać od siebie to, co nie zostało wymienione przez autorów artykułu. Myślę, że wpływ na długowieczność Hiszpanów ma przede wszystkim ich pozytywne podejście do życia, mniej stresu, więcej uśmiechu. A nie od dziś wiadomo, że optymiści żyją dłużej…

Źródło: https://elpais.com/elpais/2018/11/02/buenavida/1541151962_969962.html

Jeśli podoba Ci się mój blog, zachęcam Cię do odwiedzenia mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

6 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s