Hiszpania to NIE raj – co musisz wiedzieć przed przeprowadzką

Hiszpania dla wielu jest marzeniem. “Ciągnie” ich na hiszpańską ziemię. Patrzą przez różowe okulary na palmy, pogodę, krajobrazy, piękne plaże i morze. Wyobrażają sobie ten kraj jako miejsce idealne do życia. Jednak patrząc w sposób obiektywny, skłamałabym mówiąc, że Hiszpania jest rajem. Bo nim nie jest. Owszem, jest krajem bardzo dobrym do życia, ale tylko wtedy, jeśli masz pracę i odpowiednie zaplecze finansowe. Od Twojego budżetu będzie zależeć, czy możesz pozwolić sobie na wyjazd „w ciemno” i szukanie pracy na miejscu. Istnieje ryzyko, że nie tak szybko ją znajdziesz. Nie jest to jednak nic nowego, ponieważ wszędzie wygląda to podobnie. W niniejszym artykule wymienię kilka stron życia w Hiszpanii, które mogą być odbierane jako negatywne i o których musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na przeprowadzkę.

PRACA

Czy w Hiszpanii jest praca? Jest, ale tak, jak w każdym innym miejscu nie spada jak manna z nieba. Trzeba się wysilić, aby ją znaleźć. Możemy napotkać trudności, ponieważ, jak wiadomo, panuje tutaj duże bezrobocie. Na pewno zależy też w jakiej branży będziemy szukać zatrudnienia. Podam przykład mojego męża, który jest Hiszpanem. Z zawodu i wykształcenia jest geodetą. Został zwolniony we wrześniu poprzedniego roku po 15 latach pracy w jednej, tej samej firmie. W ciągu dwóch miesięcy znalazł nową pracę również w swoim zawodzie, dlatego przeprowadziliśmy się pod Madryt. Bardzo szybko to przebiegło, więc (może zależy też od szczęścia), ale jeśli bardzo chcesz, nic nie jest niemożliwe. Ja obecnie nie pracuję, za to mąż pracuje bardzo długo, praktycznie nie ma go w domu całe dnie (pomijając weekendy), ale to też przez rozkład godzin pracy, który obejmuje przerwę na sjestę. Wielu ludzi pracuje w godzinach 9.00-14.00, po czym ma dwugodzinną przerwę. Następnie od 16.00-19.00 spędza się czas w pracy. Pracując w takich godzinach praktycznie w ciągu dnia nie ma się czasu na nic innego.

CZY ŻYCIE W HISZPANII JEST DROGIE?

Ceny życia w Hiszpanii zależą przede wszystkim od regionu. Zacznijmy od tego, że minimalne wynagrodzenie (według danych z 2020 roku) wynosi miesięcznie 950 euro brutto. Jeśli Twoim marzeniem jest zamieszkać np. w hiszpańskiej stolicy, będziesz musiał liczyć się z kosztami. Wynajem mieszkania może być tutaj drogi. Za trzypokojowe mieszkanie razem z salonem (Hiszpanie nie traktują salonu jako pokoju) w centrum Madrytu, możemy zapłacić nawet ok. 1200 euro. Za takie same mieszkanie na obrzeżach miasta zapłacimy trochę mniej: ok. 800 -900 euro. Oczywiście w zależności od regionu ceny będą się różnić i nie każdy będzie potrzebował dużego mieszkania. W Estremadurze za trzypokojowe mieszkanie płaciliśmy 500 euro. Poprzednio w Galicji za nieco mniejsze mieszkanie – 550 euro. Do tego trzeba doliczyć koszty za światło, wodę i gaz, które łącznie mogą wynieść średnio mniej więcej 150 euro. Warto również wspomnieć, że zazwyczaj przed wynajęciem mieszkania w Hiszpanii trzeba okazać dokument potwierdzający zatrudnienie, aby wykazać zdolność płacenia czynszu.

BARIERA JĘZYKOWA

Chcąc normalnie funkcjonować i pracować w Hiszpanii musisz znać hiszpański. Niestety angielski nie wystarczy, ponieważ jak już kiedyś wspominałam, większość Hiszpanów nie mówi w tym języku. Oprócz problemu z angielskim, możesz zmierzyć się z barierą językową w poszczególnych regionach kraju, nawet jeśli biegle władasz hiszpańskim. W Katalonii barierę tą może stanowić kataloński, w Walencji – walencjański, w Galicji – galicyjski, a w Kraju Basków – baskijski (euskera). Ja osobiście mieszkając 2 lata w Galicji nigdy nie miałam żadnego problemu z porozumiewaniem się. Nikt, wiedząc, że mówię tylko w castellano (po hiszpańsku) nie “wyskakiwał” do mnie z galicyjskim.

„LENIWE” I POWOLNE URZĘDY

Żyjąc w Hiszpanii, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość tracąc swój czas w urzędach. Wszystko będzie odbywało się w żółwim tempie, a Ciebie będzie szlag trafiał. Być może będziesz odsyłany od urzędu do urzędu i mało tego, w każdym z nich udzielane Ci będą inne odpowiedzi. Jeśli sam nie będziesz trzymać pieczy nad swoimi sprawami i nie zagłębisz się na własną rękę w przepisy prawa, możesz zapomnieć o szybkim załatwieniu spraw w tym kraju.

KRÓTKI URLOP MACIERZYŃSKI

Zła wiadomość dla przyszłych mam – urlop macierzyński w Hiszpanii trwa 16 tygodni. Po tym czasie większość mam musi wrócić do pracy, będąc zmuszona zostawić kilkumiesięczne dziecko w żłobku. W prywatnych placówkach miesięczny koszt wynosi ok. 300 euro, więc raczej do tanich nie należy. Istnieje opcja wzięcia urlopu wychowawczego, który trwa do 3 roku życia dziecka. Jest to jednak urlop bezpłatny.

SŁOŃCE

Słońce zazwyczaj wymienia się jako plus życia w Hiszpanii. Jednak i promieni słonecznych można mieć dość. Co za dużo, to nie zdrowo. Jeśli źle znosisz upały, może być Ci ciężko funkcjonować w tym kraju, zwłaszcza w okresie letnim. Oczywiście pogoda zależy od regionu, ponieważ w Hiszpanii panuje zróżnicowany klimat. Możesz wybrać miejsce do życia gdzieś na północy kraju. Wtedy gorąca za bardzo nie doświadczysz. Ja, mieszkając przez dwa lata w Ourense, (które nie bez przyczyny nazywane jest „galicyjską stolicą upałów”), a następnie w Cáceres, mogę potwierdzić, że czasami miałam dosyć słońca i klęłam na lejący się żar z nieba. Teraz, mieszkając w Madrycie nie będzie wcale lepiej, ponieważ w lecie termometry mogą wskazywać tutaj nawet 40 stopni.

PODSUMOWANIE

Hiszpania to nie raj. Pomimo wielu pozytywnych stron, nie wszystko wygląda tutaj kolorowo. Musimy liczyć się również z ”cieniami” życia w tym kraju oraz trudnościami, które będą na nas czekać. Hiszpania to jednak bardzo przyjemne i piękne miejsce do życia pod warunkiem, że przy odrobinie szczęścia znajdziesz w miarę dobrą pracę, która zapewni Ci odpowiednie środki na normalne życie. Ja dostrzegam więcej zalet życia w Hiszpanii, niż wad, o czym pisałam już w poprzednich artykułach i osobiście nie zamieniłabym tego miejsca na żadne inne. Hiszpania to mój dom i uwielbiam ten kraj. Celem artykułu nie było zniechęcanie nikogo do przeprowadzki, a przybliżenie realnego obrazu życia w Hiszpanii widzianego z mojej perspektywy.

Zapraszam Cię również na mój fanpage na FB i Instagram

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s